Cookies

Můžeme pracovat s cookies, ať víme, jak to na našem webu žije?

Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Využijte svůj talent naplno!

Každý z nás to dobře zná. Potkáme se na kávě s kamarády, rodinou, známými a hned první otázky se točí okolo toho, jak se nám daří v práci. Jako lidé jsme si vymysleli skvělé nicneříkající neutrální odpovědi typu: „Mám se fajn. Všechno je ok. Jde to.“ Zkusme si ale najít čas na krátkou sebereflexi a zamyslet se nad tím, zda je to opravdu tak? Využíváme v práci svůj talent naplno?

Tématika talentů a jejich rozvoje je v dnešní době velmi oblíbená. Zaměstnavatelé se snaží obsadit volné pozice talentovanými kandidáty a následně je dále rozvíjet. Konkurence se je snaží přeplatit a dostat k sobě do firmy, kde do nich opět investují. Je to zkrátka nekonečný koloběh. Říká se, že 84% pracovně aktivních lidí nemá pocit, že při své práci využívá svůj talent a silné stránky naplno. A právě tito lidé používají stejné a naučené odpovědi, že se mají v práci celkem fajn.

Nedávno jsem slyšela nový výraz IKIGAI. Jedná se o japonský koncept, který znamená „smysl bytí“. Proto si myslím, že je třeba se od Japonců inspirovat a přenést tento zajímavý koncept i do své práce.

Jak objevit talent, který budeme moci v práci využít?

Chce to chvilku sebereflexe. Využijte chladné podzimní večery, uvařte si čaj a přemýšlejte. Zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Naplňuje mě moje práce? Jaký mám vnitřní pocit, když myslím na svoji práci?
  • Co bych mohl/a udělat pro to, aby mě moje práce více bavila a využil/a jsem talentu a silných stránek naplno?
  • V čem jsem opravdu dobrý/á?
  • Co můžeme udělat pro to, abychom mohli své silné stránky a talent ještě lépe zúročit?
  • Oceňuje zaměstnavatel můj přínos ve firmě? Jak se při tom cítím?

A teď trocha psychologie za tím

Zaměstnání obvykle pomáhá člověku budovat sebedůvěru a napomáhá udržovat vztahy s okolím. To je nesmírně důležité pro celkový pocit životní spokojenosti. Spokojený člověk většinou odvádí lepší práci než méně spokojený jedinec. Zaměstnání totiž souvisí nejen se zabezpečením hmotných statků, ale zároveň naplňuje naši potřebu sounáležitosti. Existuje ale mnoho lidí, kteří nepovažují svoji práci za více než jen zdroj příjmu. Amy Wrzesnievski z Univerzity Yale se věnovala výzkumu spokojených a nespokojených zaměstnanců. Zjistila, že rozdíl mezi nimi tkví v pohledu na svoje zaměstnání. Na základě toho rozlišila tři typy zaměstnanců – lidé orientovaní na práci, na kariéru a ti, kteří vnímají svoje zaměstnání jakožto životní poslání. Na základě výzkumu se zjistilo, že právě jedinci, kteří vnímají svoje zaměstnání jako osobní poslání, prožívají větší pocit štěstí a životní spokojenosti než ti, kteří berou svoji práci pouze jako zdroj obživy. Nejnovější výzkumy potvrzují i fakt, že pozitivně naladění zaměstnanci podávají lepší výkony než jejich méně spokojení kolegové.

Opět jsme se vrátili k tomu, že je třeba dělat dobře to, co nás baví a rozvíjet svoje silné stránky.

Ne nadarmo se jako Talentica věnujeme vyhledávání talentů na českém a slovenském trhu. Lidé, kteří už pochopili, že vsázet na svoje silné stránky se vyplatí, jsou v práci spokojenější a umí svůj potenciál nasměrovat správným směrem. Věnujte tedy čas do vlastního rozvoje. Čtěte dobré knihy, navštěvujte zajímavé workshopy a zlepšujte to, v čem jste dobří.

Na konec přikládám seznam zajímavých knih, které doporučují šikovní a talentovaní lidé, kteří ve své pracovní oblasti něčeho dosáhli. Sama jich mám doma několik a můžu jejich přínos jen potvrdit.

http://blog.porazskolu.sk/najlepsie-knihy-osobneho-a-profesijneho-rozvoja/

Mohlo by vás zajímat

Koučing
Koučing

Jak si stanovit cíle a dosáhnout jich? Zkuste koučování na vlastní kůži.

Koučování zaměstnanců
Koučing

K čemu je a jak probíhá koučování zaměstnanců?

Další články
Login