Cookies

Můžeme pracovat s cookies, ať víme, jak to na našem webu žije?

Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Výsledky průzkumu: Preference technicky zaměřených uchazečů při změně práce

V roce 2017 provedla personální agentura Talentica s.r.o. v rámci České republiky rozsáhlý kvantitativní průzkum, který měl za cíl zjistit, jaké jsou preference technicky zaměřených uchazečů při změně práce.
 

Kompletní dotazník najdete k náhledu ZDE.

Do průzkumu se zapojilo celkem 1165 techniků. Z toho 25 % manažerů36 % seniorů s více než 4 roky praxe, 24 % specialistů (2-4 roky praxe) a 15 % juniorů s méně než 2 roky praxe. Nejvíce zastoupeny byly regiony Praha, Jihomoravský kraj, Středočeský kraj, Plzeňský kraj a Moravskoslezský kraj.

Nejvyšší procento respondentů v současnosti působí v Automobilovém průmysluStrojírenstvíElektronice a ElektrotechniceObchoduEnergeticeChemii a Farmacii či v Medicínském průmyslu. Z oddělení pak převládal Vývoj a konstrukceIT & TelcoTechnologieNákup a logistika a Projektový management.

Nedostatek techniků? Mýtus!

Z průzkumu vyplynulo, že téměř 90 % techniků je otevřeno zajímavým pracovním nabídkám či dokonce aktivně hledá nové zaměstnání. Pouze 12 % respondentů by v současnosti nezvážilo změnu práce. Je tedy více než patrné, že technici jsou otevřeni pracovním příležitostem. Důležité je umět je oslovit se zajímavou pracovní nabídkou, která by odpovídala jejich preferencím a požadavkům.

graf o uvažování změny práce

Klíčovou roli v tomto případě hrají mzdové podmínky a benefity finančního charakteruzajímavější náplň prácevzdálenost od bydliště a benefity nefinančního charakteru. Účastníci průzkumu také často zmiňovali atraktivnějšího zaměstnavatele, možnost kariérního růstu, využití nabytých vědomostí v praxi, možnost zvyšování kvalifikace a v neposlední řadě i firemní kulturu, kolegy a nadřízené. Technici ocení také nové výzvy a projekty.

hlavní rozhodovací faktory při změně zaměstnání

Jaké benefity technici ocení?

Přesuneme-li se k benefitům, které jsou při změně práce klíčové pro více než 50 % techniků, zjistíme, že nejpopulárnějším benefitem, který uvedlo téměř 80 % dotázaných, je flexibilní pracovní dobaJedná se o možnost vlastní organizace času v práci a volnočasových aktivit. Téměř 70 % techniků ocení dovolenou navíc, vzdělávací kurzy, oborová školení či konference související s osobním rozvojem a kariérním růstem. 58 % respondentů potěší možnost práce z domova (home office) a 55 % techniků ocení finanční bonusy. Oblíbenými benefity souvisejícími s profesním rozvojem jsou také jazykové kurzy. Mezi zajímavé odpovědi patřily možnost čerpání neplaceného volna, dobrá kantýna s kvalitním jídlem, firemní akce a podpora rodin s dětmi. Více o TOP benefitech v roce 2017 se dočtete ZDE.

Mzda až na prvním místě

Současná hrubá mzda většiny respondentů (43 %) se pohybuje v rozmezí 20 000 – 39 999 Kč33 % techniků uvedlo mzdu 40 000 – 59 999 Kč a 12 % dotázaných dosáhlo na mzdu mezi 60 000 – 79 999 Kč. Pouze 5 % a méně dotázaných se pohybuje v rozmezí 0 – 19 999 Kč, 80 000 – 99 999 Kč a nad hranicí 100 000 Kč.

hrubá měsíční mzda

Výše jsme již nastínili, že klíčovým rozhodovacím faktorem při změně zaměstnání jsou mzdové podmínky. 34 % techniků v této souvislosti uvedlo, že je pro ně navýšení mzdy klíčovou podmínkou při změně práce. Pro 60 % respondentů je navýšení mzdy důležité, ale není nevyhnutelnou podmínkou. A pouze pro 6 % dotázaných není navýšení mzdy důležité.

Kdy je čas na zvýšení mzdy?

55 % techniků očekává navýšení mzdy v závislosti na dobrých pracovních výsledcích50 % předpokládá nárůst mzdy každý rok32 % respondentů spojuje navýšení mzdy se změnou pracovní náplně a 17 % požaduje navýšení po dvou letech práce na konkrétní pracovní pozici. Zaznělo i navýšení mzdy v rámci valorizace a každoroční zohlednění inflace.

50 % techniků pak požaduje navýšení minimálně o 10 %, 25 % dotázaných dokonce o 20 % a 4 % respondentů o 30 % a výše18 % dotázaných navýšení mzdy neočekává.

Detailní přehled výsledků průzkumu najdete v následující infografice.
preference technicky zaměřených uchazečů

Dejte nám vědět, jaké preference a požadavky máte při změně práce Vy? Je pro Vás rozhodující mzda a její navýšení nebo dáváte přednost jiným důležitým faktorům?

Uvažujete v současnosti o změně zaměstnání a zajímaly by Vás aktuální pracovní nabídky ve Vašem oboru? Neváhejte nám napsat na e-mail info@talentica.cz.

Mohlo by vás zajímat

graf průzkumu
Průzkumy

Výsledky průzkumu I: Jak si techničtí odborníci hledají práci?

graf průzkumu
Průzkumy

Výsledky průzkumu II: Jaké mají techničtí odborníci zkušenosti s personálními agenturami?

výsledky průzkumu
Průzkumy

Výsledky průzkumu III: Jaké sociální sítě využívají techničtí odborníci?

Další články
Login