Cookies

Můžeme pracovat s cookies, ať víme, jak to na našem webu žije?

Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Jak na efektivní TIME managment?

Time management neboli řízení času, je dovedností, která má zásadní vliv na naši produktivitu a úspěch. Jeho správné nastavení nám umožňuje lépe využít každý den a věnovat čas i příjemným aktivitám, na které bychom jinak nedostali příležitost. Ve světě, kde máme k dispozici pouze 24 hodin denně, je klíčové se naučit tuto dovednost efektivně uplatňovat, ať už v pracovním nebo osobním životě.

Prvním krokem je rozdělit své úkoly a povinnosti do několika kategorií. Tímto způsobem získáte lepší přehled a orientaci v tom, co je skutečně důležité a naléhavé. Kategorie, které si můžete vytvořit, zahrnují:Zdroj

  • Důležité a Naléhavé: Sem patří úkoly, které vyžadují okamžitou pozornost. Mohou to být projekty s blížícím se deadlinem, nebo naléhavé záležitosti v osobním životě.
  • Důležité, ale Nenaléhavé: Tato kategorie zahrnuje úkoly, které jsou důležité, ale nemají naléhavý termín. Jsou zde například dlouhodobé projekty a cíle.
  • Nedůležité a Naléhavé: Sem můžeme zařadit úkoly, které jsou naléhavé, ale ve skutečnosti nejsou pro nás důležité. Často se jedná o rušivé žádosti od ostatních.
  • Nedůležité a Nenaléhavé: Tato kategorie obsahuje činnosti, které nejsou důležité a nemají naléhavý charakter. Sem patří prokrastinace a zbytečné rozptylování.

vfbRozdělení úkolů do těchto kategorií vám umožní lépe plánovat a přidělovat čas podle jejich důležitosti a naléhavosti. S rozdělením se pak však pojí i další důležitý krok a tím je, neřešit zbytečnosti. V našem životě se často objevují nejrůznější možnosti a volby. Naučte se rychle analyzovat situace a vybírat ty nejlepší a nejefektivnější řešení.
Zbytečně se nezaměřujte na malichernosti a soustřeďte se na to, co je pro vás opravdu důležité.

 

S přívalem úkolů a vytížení je pro efektivní udržení time managmentu velmi důležité neprokrastinovat. Prokrastinace neboli odkládání úkolů na později, je jedním z hlavních časových zlodějů. Malé odbočení na sociální sítě či nezáživné konverzace mohou zničit hodiny vašeho času. Stanovte si limity pro takové aktivity a buďte si vědomi, jak často a na jak dlouho vás mohou odvést od produktivity.

Pro řízení času a organizaci jsou skvělým nástrojem to-do listy. Zapište si všechny povinnosti a úkoly na papír nebo do elektronického zařízení a postupně je odškrtávejte, jakmile jsou splněny. To vám pomůže udržet si přehled o tom, co ještě musíte udělat, a zůstat organizovaní.

Existuje mnoho dalších metod a nástrojů, které mohou pomoci s řízením času. Pravidlo 80/20 od Pareta vám umožní identifikovat klíčové priority. Aplikace, kalendáře a diáře vám mohou usnadnit plánování. Vyzkoušejte různé přístupy a najděte ten, který nejlépe vyhovuje vašemu osobnímu stylu a potřebám. Naučte se efektivně řídit svůj čas, a zjistíte, že máte více času nejen na práci, ale i na radost a relaxaci v životě.

 

 

______________________________________

Psychologické tipy [online]. JEŽKOVA, Zuzana. [cit. 2023-10-02]. Dostupné z: https://psychologicketipy.cz/hori-termin-co-delat-kdyz-nestiham/

Mohlo by vás zajímat

Konflikty v práci
Rady a tipy

Trápí vás konflikty v práci? Využijte je ve svůj prospěch

Další články
Login