Cookies

Můžeme pracovat s cookies, ať víme, jak to na našem webu žije?

Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Jak si vytvořit životopis, který zaujme

Rozmýšlíte o změně pracovního místa, ale nevíte jak na životopis? Možná vám někteří známí doporučili vytvořit si profesní profil na sociální síti, protože tradiční forma je považována za zastaralou. Pokud máte v hlavě při slově "životopis" starou představu o nudném a nepříliš atraktivním dokumentu, tak tomu tak nemusí být. Pokud jej vytvoříte přehledně, může se stát klíčem k úspěšné změně pracovního místa.

Jak se říká “upřímnost nadevše” a to platí I v tomto případe. Ikdyž se může zdát lákavé trochu si informace vylepšit, měli byste se držet pravdy. Je těžké předpokládat, kde se pravda může v budoucnu provalit, a pokud personalista odhalí nepravdivé informace, může to mít negativní dopad na vaši kariéru.

Je důležité mít na paměti, že vše bude číst především personalista, a ten nemá čas číst obsáhlé životní příběhy. Mějte jej tedy stručný, ideálně na jednu nebo dvě stránky, nezapomeňte také na čitelný font. Na druhou stranu, nedržte informace o svých dovednostech a zkušenostech zbytečně skryté. Je důležité, aby personalista rychle pochopil, co vám dovednosti a pracovní zkušenosti přinášejí.

Abyste usnadnili personalistovi rychlé pochopení vašeho profesního života, je dobré informace strukturovat. Vhodné je použití odrážek, které vám umožní rychle a přehledně vypsát vaše zkušenosti.

Dalším důležitým bodem je si vše před samotným odesláním překontrolovat a opravit veškeré chyby či překlepy, zároveň je dobré nechat nahlédnout i někoho dalšího. Tímto způsobem získáte zpětnou vazbu nejen na gramatiku, ale také na celkovou strukturu. Můžete tak zjistit, zda je třeba některé informace doplnit, upřesnit nebo lépe uspořádat.

Jak na strukturu?

 1. Osobní údaje 
 • Jméno, příjmení, titul, telefon a e-mail.
 • Fotografie, pokud však nemáte profesionální portrétní fotografii, je lepší ji vynechat.
 • Informace o zdravotním stavu, počtu dětí a vyznání jsou obvykle nepodstatné a nemusí být zahrnuty do CV.

 

 1. Pracovní zkušenosti

Tato část je pro personalisty klíčová, a proto by měla být pečlivě zpracovaná.

 • Zkušenosti by měly být uvedeny chronologicky, od nejnovějších k nejstarším.
 • Každá pracovní pozice by měla obsahovat datum nástupu a ukončení, název zaměstnavatele a krátký popis hlavních pracovních aktivit.
 • Čím konkrétnější informace, tím lépe.

 

 1. Vzdělání
 • Pokud jste studentem nebo čerstvým absolventem, mělo by být studium umístěno hned po osobních údajích.
 • Uvádí se nejvyšší dosažené vzdělání a aktuální studium (u studentů).
 • Je důležité uvést název školy, obor studia, získaný titul a rok ukončení (u studentů předpokládaný rok ukončení studia).
 • Důležité kurzy a odborná školení lze také zahrnout, pokud jsou relevantní.

 

 1. Další dovednosti a znalosti
 • Tato část může obsahovat dodatečné informace, které by měl budoucí zaměstnavatel vědět.
 • Můžete zmínit jazykové dovednosti, řidičský průkaz nebo počítačové znalosti, pokud jsou relevantní pro pozici.
 • Obecné dovednosti, které mají většina lidí, by neměly být zahrnuty.

Vytvoření životopisu může být náročným úkolem, ale s těmito tipy a postupy byste měli být schopni vytvořit ho tak, aby vás dostal do užšího výběru uchazečů a zvýšily se tak vaše šance na získání práce.

cv

Login